Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο: ενημέρωση για μαθητές και κηδεμόνες

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος διοργανώνει διαδικτυακή ενημέρωση για τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας στις 8 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 09:00 με 13:00 με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Στην ενημέρωση θα αναπτυχθούν θέματα αναφορικά με την πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο, όπως:
• πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες,
• παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης,
• διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός,
• εθισμός στο διαδίκτυο,
• το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου από εξειδικευμένα στελέχη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, σε δύο (2) ενημερώσεις:
• Μία (1) σε σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (τάξεις Δ’, Ε’, ΣΤ’) τις ώρες 09:00-11:00.
• Μία (1) σε σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνάσιο – Λύκειο) τις ώρες 11:00-13:00.

Την ενημέρωση μπορούν να παρακολουθήσουν γονείς και κηδεμόνες μέσω του καναλιού της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος (Cyber Alert) στο ΥοuTube: https://youtu.be/Lhp4lG9HkRg

Πλούσιο υλικό και πληροφορίες για την Ασφαλή Πλοήγηση στο διαδίκτυο μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα Δίωξης: www.cyberkid.gr